هفت سین جهادی

هفت سین جهادی

سادگی، سبزی دشت ها، سکوت روستا، ستاره های کویر، سجاده های دعا، سیب سرخ جهاد و سنگینی باری که جهادگران به دوش می کشند...

سادگی، سبزی دشت ها، سکوت روستا، ستاره های کویر، سجاده های دعا، سیب سرخ جهاد و سنگینی باری که جهادگران به دوش می کشند...
این روزها دل تمامی جهادگرها هوایی شده است و یاد اردوی جهادی می کنند.  یاد آن روزهای زیبایی که هیچ گاه در هیچ کجای دیگری به غیر از اردوی جهادی  تکرار نمی شود. یاد صبح از خواب بیدار شدن ها، کار کردن ها، نماز جماعت ها ،  نهار خوردن ها و شبانه حلقه زدن ها، یاد آن ایام زیبا بخیر!
آه که نمی دانی سال تحویل کنار مردم روستا ، در هوای کوهستان یا برسر مزار شهدا چه صفایی دارد!
لحظه سال تحویل خستگی باعث می شود بعضی از بچه ها مثل ماهی قرمز های  توی تنگ سفره هفت سین خوابشان ببرد وعده کمی هم که بیدارند سر سجاده هاشان  سال تحویل می کند، شاید مثل شما...
شاید بتوان گفت بهترین فرصت برای برگزاری اردوی جهادی، ایام تعطیلات عید  نوروز است. هم به خاطر اینکه تعطیل است و خیالت از بابت برگزار نشدن کلاس  ها راحت، و هم از شلوغی ایام عید در شهرها در امانی.
در اردوهای نوروز خیلی ها برای اولین بار عید را از خانواده دور هستند و این تجربه خوبی است که یک عید را با طعم محرومیت بچشند.
عیدی را تجربه کنند که به جای پوشیدن لباس نو، لباس خاکی و گلی بر تن  دارند، برای آب آشامیدنی و حمام در مضیقه باشند، به جای نشستن در اتاق و  استفاده از خنکای کولر، دمی هم در کپری بنشیند که 12 متر بیشتر نیست!  ببینند بچه هایی را که در گرمای سوزان ظهر دشت و بیابان و کوهستان با پای  برهنه بر روی شنهای داغ می دوند و تجربه کنند پا برهنه بودن را! هم صحبتی  با مردمی را تجربه کنند که در عین مشکلات مالی، مهمان را بر سر سفره خود  دعوت می کند و همان ماکارونی بی گوشت را که نهارشان است ساده و بی آلایش  تعارف میکنند !

سختی های جهادی شیرین است تا آنجا که روز آخر سفر بچه ها برای تمام شدن  اردو بغض می کنند و اندوه پایان هجرت سراسر وجود شان را می گیرد. دیدن  محرومیت ها سخت است و ناراحت کننده، ولی اگر اثرش، ایجاد تحرک باشد و  تلنگری بر نفس که راه را گم نکند، نعمتی است که خود شکرانه جدا می طلبد .

 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید